گرین هاست ،هاست نامحدود،دانلود، چترم ، هاست ارزان

گرین وب ,هاست پربازدید,نمایندگی هاست,مستر رسیلر,

سرور مجازی,سرور نیمه اختصاصی,سرور قوی,سرور دانلودی

خرید هاست خرید دامین خرید سایت طراحی فایل گرافیکی خرید سرور مجازی خرید سرور اختصاصی

گرین وب ,هاست پربازدید,نمایندگی هاست,مستر رسیلر,

گرین هاست ،هاست نامحدود،دانلود، چترم ، هاست ارزان

سرور مجازی

سرور اختصاصی

گام به گام با ما حرفه ای شوید

آموزش ایمن سازی php

آخرین مطالب آموزشگاه

آموزش ایمن سازی php

کانفیگ php

معرفی PHP :

PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور Open-Source میباشد که بصورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. وب سرورهای Apache/Nginx/Lighttd با استفاده از پروتکل HTTP و یا HTTPS  اجازه دسترسی به فایل ها روی سرور را به کاربر میدهند، با درخواست کاربر اسکریپت PHP سمت سرور کامپایل شده و نتیجه ان بصورت HTML و … به سمت کاربر ارسال میشود. یک نقص یا باگ در کانفیگ زبان های اسکریپتی سمت سرور میتواند انواع مشکلات امنیتی حتی هک شدن سایت را بوجود بیاورد. به همین دلیل پی اچ پی نیز باید با تنظیمات بهینه مورد استفاده قرار بگیرد. در این آموزش راه حل جامع برای مدیران سرور ها اموزش داده شده است تا از این اسکریپت با امنیت بیشتری استفاده شود.

زمانی که از کنترل پنل استفاده میشود برخی از مراحل امنیت سازی توسط کنترل پنل ها شامل سی پنل ،دایرکت ادمین و.. انجام میشود و یا ممکن است آدرس برخی از فایل تنظیمات در سیستم عامل های متفاوت فرق داشته باشد. در این اموزش از این موارد استفاده میکند:

برای اجرای بیشتر دستورات (تمامی انها) نیاز است تا دسترسی root به سرور داشته باشید:

خروجی:

نسخه سیستم عامل مورد استفاده شده در این اموزش:

خروجی:

مرحله اول – آشنایی با حملات روی PHP

شما زمانی میتوانید حملات را track و یا با آن مقابله کنید که متد های آن را بشناسید و با رفع آن آشنایی داشته باشید. به همین منضور برخی از حملات شایع در PHP را معرفی میکنیم:

 مرحله دوم – حذف/نصب ماژول های داخلی PHP

از دستور زیر جهت مشاهده ماژول های داخلی php استفاده مینماییم:

نمونه خروجی (ممکن است خروجی برای هر سرور و نسخه PHP آن متفاوت باشد):

توصیه ما این است تا ماژول هایی که نیاز ندارید را غیر فعال کنید تا سرعت و امنیت افزایش یابد، بطور مثال در صورتی که به sqlite3 نیاز ندارید میتوانید آن را با حذف، تغییر نام و یا جا به جایی فایل کانفیگ، در پوشه etc/php.d ماژول مورد نظر را غیر فعال نمایید.

برای مثال :

یا :

ماژول های compiled-in نیز میتوانید با حذف و نصب مجدد با استفاده از کانفیگ جدید کاهش یابد. شما میتوانید سورس PHP را دنلود کرده و با ماژول های مورد نیاز کامپایل نمایید :

با استفاده از کانفیگ بالا ماژول های GD,fastcgiT و MySQL Support نیز فعال میشود.

مرحله سوم – محدودیت نمایش اطلاعات PHP سمت سرور

برای جلوگیری از نشت اطلاعات PHP متغیر expose_php باید غیر فعال شود. برای غیر فعال کردن این متغیر باید فایل etc/php.d/security.ini را ویرایش کرده و دستور زیر را در ان اضافه میکنید. [جهت اعمال تغییرات در تنظیمات PHP باید سرویس اپاچی ریستارت شود]

البته میتوانید این متغیر را در etc/php.ini نیز غیر فعال نمایید که برای اینکار نظم و بهتر است تنظیمات را بصورت متمرکز در یک فایل انجام دهید. زمانی که ای متغییر فعال باشد اطلاعات مربوط به نسخه php را به محدوده خارج سرور نمایش میدهد، به راحتی میتوان با استفاده از افزونه های مختلف برای مرور گر و ابزار های سیستم عامل اطلاعات php را خارج از سرور مشاهده کرد. به عنوان مثال با استفاده از دستور curl -I میتوانید اطلاعات مختصری در مورد وب سرور، زمان سرور، نسخه php  و … را مشاهده نمود.

خروجی:

مرحله چهارم – لاگ گرفتن از ارور های PHP

ارور های اسکریپت PHP شما نباید در معرض عموم قرار بگیرد. برای این کار باید display_error را غیر فعال نمایید. برای غیر فعال کردن این متغیر، دستور زیر را در فایل etc/php.d/security.ini وارد نمایید.

با وارد کردن دستور بالا در فایل Security.ini دیگر ارور های اسکریپت شما نمایش داده نخواهد شد، به این ترتیب باگ های شما برای عموم توسط ارور قابل مشاهده نخواهد بود. سپس برای برای نگهداری و برسی بهتر است لاگ php را در یک فایل ذخیره نمایید. برای لاگ کردن Event ها و error ها دستور زیر را در فایل مورد نظر وارد نمایید.

مرحله پنجم – جلوگیری از آپلود فایل

اگر اسکریپت شما نیازی به اپلود فایل ندارد بهتر است ای مورد را غیر فعال نمایید. برای غیر فعال سازی فایل security.ini را باز کنید و دستور زیر را در ان وارد نمایید

اگر نیاز به اپلود فایل از سمت اسکریپت خود را دارید میتوانید با دستور زیر ان را فعال و برای اپلود محدودیت حجمی تعریف کنید.

 مرحله ششم – غیر فعال کردن اجرای کد بصورت Remote

اگر allow_url_fopen فعال باشد فانکشن های مرتبط با file مانند file_get_contents میتوایند بصورت Remote از ftp و یا وب سایت اطلاعات دریافت نمایید. بسیاری از برنامه نویسان فراموش میکنند تا یک فیلتر برای قسمت اطلاعات ارسالی از سمت کاربر ایجاد کنند که این باعث اسیبپذیری Injection میشود. بسیاری از اسیبپذیری Code-Injection گزارش شده مربوط به فعال بودن این تابع میباشد. برای غیرفعال سازی دستورات زیر را در فایل security.ini وارد نمایید. (توصیه میشود allow_url_include هم غیر فعال شود)

مرحله هفتم بعلاوه یک – فعال سازی Safe-Mode برای MySQL

زمانی که Safe-mode فعال باشد. توابع mysql_connect و mysql_pconnect ارگومان های ارسالی به خود را نادیده میگیرند! به این نکته توجه داشته باشید با فعال شدن این مد ممکن است بعضی از اسکریپت ها و CMS ها دیگر مانند وردپرس قادر به کار کردن نباشند، پس نیاز است که در کد دستکاری کنید. همچنین غیر فعال سازی magic_quotes_gpc هم توصیه میشود. پس اگر با دقت این مد را فعال نمایید. برای فعال سازی Safe-Mode و غیر فعال سازی magic_quoates_gpc دستورات زیر را در فایل security.ini وارد نمایید.

مرحله هشتم – کنترل مقدار اندازه POST

متد HTTP POST برای زمانی است که client که ممکن است کاربر و یا مرورگر باشد نیاز دارد تا اطلاعاتی را همراه Request به وب سرور ارسال نمایید، مانند زمانی که یک فایل همراه فرم اطلاعات شخصی برای وب سرور ارسال مشود. شخص اتکر ممکن است درخواست ها را شبیه سازی کرده و منابع سیستم را اور لود و اشغال کند. برای اعمال محدودیت در مقدار POST دستور زیر را در فایل Security.ini وارد نمایید.

مرحله نهم – محدود سازی منابع (کنترل DOS)

شما میتوانید برای اجرای هر اسکریپت یک زمان مشخص تعیین کنید ( کرون). زمان مشخص شده به ثانیه میباشد، دیگر گزینه های قابل تنظیم میتوان به زمان سپری شده برای Pars کردن اطلاعات هر درخواست و بیشترین مقدار حافظه قابل استفاده برای هر اسکریپت اشاره کرد. برای تنظیم این موارد، دستورات زیر را در فایل security.ini وارد نمایید.

مرحله دهم – نصب سیستم امنیتی پیشرفته Suhosin برای PHP

Suhosin یک سیستم امنیتی پیشرفته برای PHP میباشد که برای محافظت سرور و کاربران از اسیبپذیری برنامه های تحت PHP و core آن میباشد. از Suhosin میتوانید بصورت جدا و یا ترکیبی استفاده نمایید. بصورت جدا میتواند بصورت patchh بر ضد core باشد.، که تعداد محدودی از اسیبپذیری ها مانند BufferOverFollow و String-Vulnerabilities را متوقف سازد. نوع دوم بصورت یک extension بر روی PHP فعال شده و بصورت کاملتر اسیبپذیری ها را شناسایی میکند. نصب این افزونه در پست جداگانه ای اموزش داده خواهد شد.

مرحله یازدهم – غیر فعال کردن توابع فعال

در PHP توابع زیادی فعال میباشد که در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار نگیرند میتوانید سرور را با مشکل مواجه کند. به همین منظور تعدادی از توابع خطرناک را غیر فعال نمایید. به این منظور دستور زیر را در فایل Security.ini وارد نمایید.

مرحله دوازدهم – فعال کردن دستوراتFastCGI روی PHP

PHP میتواند با FastCGI نیز کار کند. استفاده از FastCGI باعث کاهش میزان مصرف رم شده اما همچنان شما همان سرعت و قدرت PHP را خواهید داشت. فعال کردن این گزینه در فایل کانفیگ باعث افزایش امنیت نیز خواهد شد. برای فعال کردن FastCGI وارد Security شده و دستور زیر را وارد نمایید.

مرحله سیزدهم – استفاده از یوزر ID و گروه ID در PHP

mod_fastcgi یک ماژول وب سرور اپاچی میباشد. این ماژول میتواند به یک سرور خارجی FastCGI نیز وصل شود، به همین دلیل باید اطمینان حاصل نمایید که PHP تحت یوزر root اجرا نشود. زمانی که PHP تحت یوزر روت اجرا شود ممکن است به فایل های سیستمی نیز دسترسی داشته باشد. مجدود کردن با استفاده از Apache’s suEXEC یا mod_suPHP انجام میشود که در اینده این عملیات تحت یک پست جدا اموزش داده خواهد شد.

مرحله چهاردهم – محدود کردن دسترسی PHP به دیگر فایل های سیستم

متغییر open_basedir تعیین میکند کدام دایرکتوری از سمت توابع PHP قابل دسترس است. زمانی که فایلی خارج از ادرس تعیین شده open_basedir باشد PHP ان فایل را باز نمی کند. برای ادرسی نمیتوانید از سمبل ها برای وارد کردن چند ادرس استفاده نمایید و تنها اجازه دارید یک ادرس برای ان تعیین نمایید. برای تعیین ادرس دستور زیر را در فایل کانفیگ وارد نمایید.

مرحله پانزدهم – محافظت از بازنویسی فایل های کانفگ Mysql, PHP و Apache

برای محافظت میتوانید با استفاده از دستور chattr در لینوکس از باز نویسی فایل های کانفیگ جلوگیری کنید. دستورات زیر را در محیط شل وارد نمایید. توجه داشته باشید ممکن است ادرس فایل تنظیمات شما متفاوت باشد که میتوانید ادرس مورد نظر را به ان بدهید.

امنیت قطعا به همین مراحل خلاصه نشده و روش های پیشرفته تری نیز دارد. هرچه سطح دسترسی ها محدود تر و امنیت افزایش یابد احتمال هک شدن کاهش میابد هرچند نمیتوان هیچگاه جلوی حملات را بصورت ۱۰۰% گرفت. به علاوه راهکار های بالا کانفیگ فایروال، نصب Mod_security، PHPIDS، PHPSecInfo و برسی لاگ نیز باعث افزایش امنیت خواهد. تهیه بکاپ برنامه ریزی شده فراموش نشود.
همچنین برای تنظیمات پیشرفته تر و تضمین امنیت وبسایت و سایت خود میتوانید از سرویس های بهینه سازی امنیت یا میزبانی امن گرین هاست استفاده نمایید.
جدیدترین سرویس ها و تخفیف ها،در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام گرین هاست